Srí Lanka a co z ní plyne, aneb: Hloupí lidé/ hloupá společnost?!

19. dubna 2017 v 17:26 | Lilith |  Do duše..
Letos v zimě jsem si poprvé v životě dopřála exotickou dovolenou. Tři týdny jsme s přítelem strávili na Srí Lance. S batůžky na zádech, žádná cestovka jen přibližný cestovní plán a spousta nadšení z exotického neznáma před námi. Chtěla jsem si odpočinout od moderní civilizace zkažené a cizí k vlastním lidem, jako macecha snažící se zbavit nevlastního dítěte.
Ano byla jsem upozorněna na šok z odpadků válících se všude, kam dosáhne ruka či došlápne noha Srí Lančana, připravena na všudepřítomný hluk, lomoz a smrad z neekologických tuk-tuků, neustálé vyřvávání a vlezlost prodavačů a naháněčů. První jsem to brala jako takovou trošku jinou exotiku, dokonce svým způsobem sympatickou. Nicméně čeho je moc, toho je příliš. Prý jsou Srí Lančané milí, upřímní, v podstatě nezkažení lidé. Pravděpodobně se tedy Srí Lančané mění hodně rychle. Netrvalo moc dlouho a začala jsem si připadat jako lovná zvěř, hloupá kráva, která se musí co nejvíc podojit jinak je k ničemu. Přesně takový pocit jsem měla z neustáleho vnucování předraženého zboží, z dotčenosti dle výrazu tváře prodávajícího i jeho slov v případě, že jsem si jeho předražené zboží odmítla koupit. Už tam moc dobře vědí, že existují hloupí Evropani a Američani, kteří neví, že se má smlouvat, hloupí tak, že ochotně zaplatí nejméně čtyřnásobek ceny jakéhokoliv zboží. Těchto turistů je tam tolik, že domorodci už prostě ani nesmlouvají, moc dobře vědí, že můžou prodávat předraženě, že nějaký ten blb se vždycky najde. Skoro všechny vstupy podražily, většina ovoce stála tolik co u nás nebo byla dokonce výrazně dražší i když jste se nedali a smlouvali.
Země je to skutečně krásná, ale opravdu špinavá a při vší té špíně a odpadcích kdekoliv, vám té země začne být dřív či později líto a tím pádem se vám v té krásné zemi přestane líbit nejpozději do 10 dnů od příjezdu.

Je to zvláštní, Srí Lanka je nejen krásná, ale i velmi bohatá země, její obyvatelé by mohli žít velmi snadno a bez větší námahy jako "milenci v Modré laguně". Kteroukoliv dobu zraje ovoce na nějakém stromě, stačilo by jen chovat nebo sem tam ulovit nějakou tu zvěř, připěstovat si zeleninu, ovoce je bez námahy všude dost...navíc tyrkysový oceán obklopující celou zemi, prostě země zaslíbená. Ale oni ne, oni chtějí moderní elektroniku, mít spoustu peněz, aby si mohli stavět nákladná sídla a jezdit v drahých rychlých autech, být jako bílí. A tak se postupně vzdávají své svobody, své krásné země, obklopují se tuny plastů s absolutní neůctou ke své vlastní zemi, okrádají turisty s pocitem, že turisti se přece okrádat mají, protože jsou bohatí. Čím déle tam jste, tím víc je vám z toho všeho nevolno. Dokonce i budhističtí mniši se vám snaží vnutit požehnání za co nejvíc peněz, klidně několikrát po sobě, protože je to dobré na karmu a čím víckrát tím líp, nejlépe za co nejvíc peněz až vám to nutně připomíná středověké prodávání křesťanských odpustků. Snaží se z vás vymámit vstupné do svých chrámů i tam, kde se žádné platit nemá, jsou k vám drzí a chovají se nadřazeně...ano, opravdu mluvím o budhistických mniších. Mimochodem, když je potkáte v dopravním prostředku nebo ve městě, téměř vždy u sebe mají moderní dotykový telefon a notebook hozený přes rameno.

Odjížděla jsem z tama naprosto zdrcená. Praktický příklad toho jak peníze kazí nejen charakter. Vracím se do Čech, alespoň jsem doma a je tu už i relativně čisto, už jsme se naučili třídit odpad, ale stále ještě produkujeme spoustu nadbytečného odpadu a někteří stále nechápou, proč ho třídit nebo proč ho neházet podél cest či nevyvážet do lesů.

Bylo by fajn, kdyby lidé neměli potřebu honit si ego, stavět velkolepá sídla, čím vyšší tím lepší, projektovat co nejrychlejší a nejvydesignovanější auta, neměnili svůj šatník podle nejnovějších trendů každý rok a vyžadovali prostě jen kvalitu. Kvalitní obuv, kterou po letech užívání stačí jen opravit, kvalitní oděv, který se dá nosit i po vyprání a nepodléhá módním trendům. Ráda bych kupovala bonbóny a sladkosi bez zbytečných chemických přísad a jen na váhu, bez těch hnusných obalů, které mají za úkol přinutit člověka nebo jeho dítě, aby se je hlavně koupilo. Vlastně veškeré jídlo, zrušila bych jakoukoliv reklamu, která nám stejně jen lže v honbě za ziskem svého výrobce. Zbytečně si komplikujeme život a platíme za to tím, že většinu času trávíme v práci, která málokoho baví, jen kvůli tomu, abychom se mohli obklopovat výdobytky moderní doby, kupovat si víc nepotřebností a dávat sousedům na jevo své bohatství. Co na to říct? Prostě ubohost od základu. Proč nám nestačí radovat se z krás naší země, jíst zdravě to co nám nabízí příroda v tom nejlepším složení jaké si naše tělo může přát. Proč nežijeme zdravě přirozeně a nezískáváme vše potřebné k životu přiměřenou námahou a pohybem, ale raději místo toho tloustneme v autě, před televizní obrazovkou, cpeme se nezdravím jídlem z konzerv a z fást foodů a pak zase draze platíme za pohyb ve fitnes centrech? Proč se cpeme práškama, které nás prokazatelně postupně zabíjí a zbavují schopnosti se rozmnožovat. Jakékoliv vynálezy naší společnosti se časem prokazují zdraví a životnímu prostředí škodlivé, postupně se zabíjíme, ale vůbec nám to nebrání v tom pokračovat.

Vše to nejlepší pro nás tu bylo už před námi a nám to nestačí, chceme snad přírodě ukázat, že my jsme lepší nebo chytřejší než ona? Co si dokazujeme tím, jak se ve všem rýpem s tou naší nekonečnou potřebou vše škatulkovat, která nikdy k ničemu dobrému nevedla? Proč byly a jsou války, proč chce jeden náčelník vládnout dvěma kmenům a územím, proč si státníci myslí, že právo na svobodu neexistuje a ten kdo vládne většímu území je lepší, není to tak trošku příliš hloupé?
Snažím se sebevíc pochopit logiku konání lidstva, ale nedaří se mi v něm nalézt moc dobré vůle, za to mamon a spoustu chamtivosti. Co se to s lidmi stalo, to jsme vážně tak hloupí? Vůbec tomu nerozumím, vy snad ano?
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 19. dubna 2017 v 18:31 | Reagovat

Jak smutné, že na Srí Lance zneužívají ochoty (hlouposti) turistů. A s těmi odpadky mě to šokovalo - tak krásná země a měla by být zasypána odpadky?! :-(

2 ocima-lilith ocima-lilith | 20. dubna 2017 v 10:30 | Reagovat

To je bohužel problém celé Indoásie, ale nejde ani tak o to, co se tam děje, jako spíš o to proč a co z toho plyne...problém je neuvědomění si skutečných kvalit, plýtvání a nešetrnost, vpodstatě sebedestrukce, což je problém celosvětový.

3 Svatá celebrita Svatá celebrita | E-mail | Web | 14. května 2017 v 7:24 | Reagovat

NEKRÁST, NELHAT, ASKETISMUS, NENÁSILÍ, SKROMNOST, POKORA, MOUDROST, PRACOVITOST, ČISTOTA, OTEVŘENOST

Koho chléb jíme, tomu i otrocky sloužíme

Vše co lze prodat, to se zde prodává, žijeme v tržní konzumní kultuře, ve které prodáváme tělo a duši tomu kdo má zde peníze, jsme otroci dluhů a smluv. Lež je sladká a pravda je hořká, lidová moudrost je zrcadlem, do kterého se ubožáci neradi dívají, protože v tomto zrcadle spatří to, že jsou otroci toužení po; výhodách, jistotách, moci, popularitě, bohatství, autoritě, kariéře, lásce, atd. z toužení se stalo pekelné soužení a následkem je konzumace slivovice a cigaret. Nesmíš spáchat sebevraždu, protože jsi majetkem toho kdo si tě koupil, pokud spácháš sebevraždu tak ten kdo tě vlastní přijde o svoje vlastnictví, díky kterému se má on velmi dobře.

Otroctví nezaniklo, jenom se přizpůsobilo nové digitální době, tak jako se zde chřipka neustále přizpůsobuje, a tak na chřipku umírá neustále mnoho lidí. Z utrácení za luxus poznáváme pravé otrokáře, pravý otrokář má zde sekretářku a služebního řidiče o tom to je, máte v demokratických volbách možnost si zvolit nové otrokáře, pokud by volby mohli eliminovat konzumní otroctví, tak by otrokáři volby logicky zakázali! Proč si mě žádná celebrita nechce přidat na Facebooku do přátel, a nabízejí se mě k přátelství jenom samí ubožáci s nulovou hodnotou, o tom to je, že ten kdo se dobře před ubožáky utajil v daňovém ráji, ten si zde i dobře žije.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama