Hausmannův mužský šovinismus x Lilith

14. dubna 2017 v 14:05 | Lilith |  Hausmannův mužský šovinismus x Lilith
Už je tomu mnoho let, co mi můj bývalý přítel dal přečíst se slovy: "Jsem zvědavý co na to budeš říkat, protože ten člověk mi mluví z duše.", dílo Josefa Hasmanna (dále J.H.): Základy mužského šovinismu. Inu pustila jsem se do čtení a nestačila jsem vycházet z údivu. Hlavou se mi honily otázky typu: "Do koho jsem se to zamilovala?" nebo "Myslí to vážně nebo si ze mě dělá legraci? Určitě mě jen zkouší!"
Nezkoušel, nevtipkoval, myslel to smrtelně vážně.
Abychom vše uvedli na pravou míru, tak vám tohoto fanouška hausmannovského šovinismu přiblížím: Rozvedený 47 letý pán, relativně fešák sportovního typu, otec dvou dcer, cyklista s počínajícím rostoucím bříškem a problébem s erekcí. Žena ho prý opustila ani neví proč, každopádně byla sobec a taky ho absolutně neprávem nařkla z násilí, alkoholismu a nedostačujícího zájmu o rodinu. On jezdil pracovat na směny a né vždy měl volno, tak se přece nemohla divit, že když už to volno má, tak si půjde zahrát fotbal s kamarádama, no a když už s nima je, tak proč by si těch pár piv nedal. Zjistila jsem za krátko, že to znamená pět piv naráz v kteroukoliv denní dobu...i dopoledne, když přišel z noční. Aby se vyhnul sexu, šel raději nakoupit do jednoty, nakupoval až do oběda a stihl mezitím vypít "svých pět piv", což činil pravidelně. První byl nadšený, že s ním chodím do hospody, pak mě začal nechávat doma, s výmluvou že mě tam prý kluci nechtějí. Později jsem se dozvěděla, že se kluci ptali proč už nechodím a on mě před nimy začal pomlouval, jak jsem prý neschopná, nic neumím, ani vařit, že se hodím jen na šukačku. A já tak hloupě nechápala, proč nechce, abych mu vymalovala byt, když si stěžoval, že by to už bylo zapotřebí. Proč cokoliv co uvařím není dost dobrý, ať se snažím sebevíc. Byla jsem pak už tak zoufalá, že jsem před tím, než jsem mu jídlo předložila, dala ochutnat jeho kamarádovi, coby testovači kvality pokrmu...tomu chutnalo kupodivu vždy. Nakonec se se mnou rozešel, přestože mě miluje, ale ví, že už nechce mít děti a tak že by to nemohlo dobře dopadnout a je tedy lepší se rozejít dřív než si ublížíme ještě víc. Popravdě jsem z té zkušenosti byla dost zmatená až do doby než začali na povrch vyplouvat jednotlivé zákeřnosti onoho hausmanovce.
Několik let na to si z Běloruska dovezl mladou ženu se synkem předškolního věku. Nikdo se s ní moc nebavil, takže se cítila dost opuštěně, což mi potvrdila, když jsem s ní navázala přátelský kontakt. Ale netrvalo to dlouho a začala se mi vyhýbat. Jen občas mě se smutným výrazem pozdravila. Nejspíš ji mě zakázal, podobně jako mi kdysi vyhrožoval, "že jestli mu ten byt vymaluju, když on bude v práci, že se se mnou rozejde!" tak ji možná "řekl", že by se taky mohla vrátit do Běloruska....ale kdo ví.

Druhý hausmannovec v mém životě byl opět pohledný muž sportovního typu, vemi zachovalý padesátník. Prý je Hausmann hrozně fajn člověk a vtipnej (byl s ním několikrát horolezit/ nutno podotknout, že tento sporťák má slabost pro všechny významější osobnosti ve svém okolí) a na Hausmannovu obhajobu jsem se od zachovalého sporťáka dozvěděla, že mu ženské nikdy nedokázali nijak oponovat, cokoliv kloudného odpovědět na ty jeho šílené teorie mužského šovinismu.
Docela těm ženským rozumím, já taky úplně stratím řeč, když mě někdo překvapí nehoráznou nebo neuvěřitelně hloupou myšlenkou, kterou navíc propaguje coby pravdu či moudrost. Opravdu, úplně z toho oněmním.

Úvod do mužského šovinismu.
Úvod vyznívá ještě docela sympaticky, až na občasné "modelové" příklady "ženského iracionálního uvažovaní a chování", totálně vyvedené z kontextu. Např. J.H. řeší, že když muž opustí ženu, ženy si stěžují, že s nimy ten muž byl jen kvůli sexu. Ani ho nenapadlo položit si otázku, proč s daným mužem byla tedy ta žena a co od vztahu očekávala, místo toho se naprosto zcestně ptá a nazývá to objektivním, jestli tu ženu ten sex snad bolel, popřípadě proč s ním tedy spala jestli ano nebo toho muže neopustila dřív než on ji... Přitom mu musí být jasné, že většina žen hledá životního partnera a spí s mužem až když si myslí, že on je tím vyvoleným. Krom toho jsou ženy na své partnery velmi citově vázány a tedy velmi zranitelné vůči jakékoliv zradě z jejich strany.
Tímto modelem "modelových naprosto zcestných objektivncíh příkladů" je prošpikovaná celá kniha. Skoro to tedy vyznívá, jakoby měl autor velmi nízkou EQ - emoční inteligenci.

V rámci popisu nutnosti existence ženskosti vtipně nastiňuje fakt, že historie lidstva, až na dobu prehistorickou a tří významných žen novověku, je obdobím výhradně mužských projevů inteligence (vynálezy, činy, významná rozhodnutí). Jakoby si neuvědomoval, že žena byla po celou dobu patriarchátu až do minulého století brána a chápána v podstatě jako méněcenný majetek muže s mizivými právy a inteligencí. A to i přes to, že ty ženy které měli to štěstí a dostaly se ke vzdělání, dělaly co mohly, aby pozici žen a jejich práva ve světě vylepšily, ačkoliv jim to muži znesnadňovali legislativou i násilím, jak jen to šlo. Takže být vzdělaným mužem, což J.H. bezesporu je, vůbec bych nepoukazovala na omezenost, vlohy k násilí a bezpráví, které tvoří neodmazatelného souputníka historie patriarchálního zřízení lidské civilizace.

Ovšem musím s J.H. souhlasit, že radikální feminismus amerického typu, který se snaží smazat veškeré rozdíly mezi mužem a ženou je nejenže násilný, ale i nepřirozený a hloupý, v podstatě sebedestruktivní. Muži budou v průměru vždy fyzicky silnější a psychicky stabilnější než ženy, ženy zase citlivější a intuitivnější. Navíc je zapotřebí jejich přirozených rozdílů i kvůli rozmnožování(sexuální přitažlivost), tedy zachování lidstva. Ono úplně stačí, že se likvidujeme dobrovolně postupně svými vlastními vynálezy a bezohledností...


Nejúsměvnější na konec
J.H. přiznává, že existuje blíže nespecifikované procento mužů (co vím, tak se jedná o velmi slušné procento:-), kteří se s názory v jeho knize neztotožňují a degradují je na názory zakomplexovaného člověka. (Přiznávám, že patřím mezi ně, ale jsem žena, tak se to asi nepočítá.)
Na svoji obhajobu J.H. argumentuje, že mu jde o zastoupení mužské většiny, která s ním podle něho, jeho názor kupodivu sdílí.

V tom případě musím poukázat na pár zásadních faktů, a to:
- kdyby muži nebyli zakomplexovaní, nedrželi by uměle/"násilím" ženy v méněcené/podřízené pozici vůči mužům napříč věkům, dokud to bylo možné. Krom toho do teď nenastala "rovnost příležitostí/ platového ohodnocení" viz. můj článek "Rovnoprávnost na český způsob".
- Většina neznamená ti praví nebo správní... 1+1 nebude nikdy 3, i kdyby to v budoucnu tvrdila většina zdegenerované populace (doufám, že tato možnost nikdy nenastane). Navíc lidé k sobě, často přitahují podobně nebo stejně smýšlejíci lidi, takže to o zkušenosti J.H. nevypovídá nic zásadně směrodatného. Pokud tedy své názory nenechal projít nezávislým anketním průzkumem.

Dále J.H. naznačuje svoji kvalifikovanost v tématu knihy svým asi sexuálním úspěchem u žen? Nevím, nejsem si jistá, co přesně myslel "výčty úspěchů na ženské frontě". I v tomto případě ho zklamu. Ženy často dávají přednost neatraktivním, ale milým či vtipným mužům, v naprosto mylném domění nízké pravděpodobnosti jejich nevěry či rozchodu. V překladu si myslí, že ten či onen uboze vyhlížející jedinec, za ně bude tak vděčný, že ho ani nenapadne, aby je podváděl nebo se s ní dokonce rozešel...Bohužel opak bývá pravdou. Muži trpí přehnanou sebejistou v rámci dosažení sexuálního styku se ženou v absolutní nezávislosti na jejich fyzické či psychické atraktivitě. Většina mužů hlavně neatraktivních, vůbec neřeší jestli je v jejich možnostech danou ženu získat. Oni to prostě zkusí a buď to výjde nebo ne. Naopak často muži atraktivní, jsou naprosto zbytečně zatížení komplexy, co do možnosti získat partnerku.

Na závěr úvodu J.H. přiznává mezery ve svém díle, konkrétně že je velmi snadné provézt jeho kritiku. Což trošku zavání rádoby ochranným zaklínadlem, protože proč by někdo dělal něco, co je snadné, že? Tak já to dělám proto, protože názory obsažené v jeho knize neshledávám rozumnými, spíš ubohými a trošku se obávám, že by se jich mohli chytit tápající muži, což by mohlo ještě víc zpomalit růst kulturní úrovně naší společnosti. Krom toho jsem přesvědčena, že každý "správný" názor/fakt lze vyjádřit/obhájit, tak aby byl logicky nezpochybnitelný. Tedy by byla škoda nezvednout už tak dlouho ladem ležící, pořádně děravou, hozenou rukavici.

Někdo srší vtipem, svým způsobem i J.H., i když v jeho podání se jedná o alibismus hardcorového kalibru...Kritiku svých názorů ze strany zdravých mužů považuje za přetvářku s tím, že přece každý muž má problémy ve vztahu se ženami. Odpovídám tedy: Platí to i obráceně, i ženy mají více či méně problémy ve vztahu s muži, jde o to, jak velké a jestli řešitelné. Navíc existence vztahové problematiky nevylučuje schopnost si rozumět, žít spolu a být šťastní. Nějaký ten problém se najde vždy i u párů, které si většinou rozumí.


Kdo se chce zasmát víc, nechť nezapomíná číst předmluvy.
Předmluva k druhému vydání: "Fakt, že první vydáni bylo rozebráno během dvou měsíců, je smutným dokumentem toho, že diskutovaná problematika tíží mnoho lidi, hlavně mužů."
Opravdu, a žádný jiný důvod by to mít nemohlo? Časopis Blesk se taky vyprodá každý den a o kvalitě a pravdivosti onoho čtiva nemůže být ani řeč... Ona většina kontroverzních děl jde na dračku, myslím že to bude i tento případ. Někteří to koupí protože s ním souhlasí, někteří pro pobavení, někteří ze zvědavosti..."Základy mužského šovinismu" jsou totiž takový mužský "Srandokaps".

"Ženskou část čtenářstva kniha rozděluje ostrým řezem na dvě části. Na tu rozumnější, která se se mnou zásadně nepře, a na ty ostatní; které mě nenávidí a o kterých kniha de facto pojednává."
Ženy už přežily ledas co a navíc zjistily, že některé věci nemá moc smysl řešit. Řeší i neřeší rozumné i nerozumné, podle toho mají-li důvod řešit. Nemyslím si, že ty ženy, které se s J.H. přou, ho nenávidí. Mě nevadí, spíš mi příjde smutné, že jsou muži, kteří smýšlí jako on.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama